Yksi ravitsemusaiheiden myyttejä on se että rypsiöljy olisi epäterveellistä. Asiaa perustellaan hyvin heppoisin argumentein ja ne usein perustuvat tunteisiin ja pelkoihin. Yleisempiä perusteluja rypsin huonoudella on se että että rypsiöljy olisi jotenkin keinotekoinen, luonnoton ja siksi huono valinta.
Tässä luonnollisuus-keinotekoisuus-argumentissa on se ongelma että kuka määrittelee, mikä on keinotekoista ja luonnollista? Pystytkö sinä määrittelemään sen? Ja vaikka pystyisitkin, miten pystyt perustelemaan, että luonnollinen on yhtä kuin terveellinen ja ns keinotekoinen on huono? Luonto on täynnä esimerkkejä ns luonnollisista asioita jotka eivät (ihmisen) terveyden kannalta ole hyviä. Esimerkiksi kärpässieniä ei kannata syödä. Moni kasvi suojaa itseään myrkyillä ja vaikka ne ovat luonnollisia, ei niitä kannata syödä. Vai kannattaako mielestäsi?
Luonnollisuuden määritelmä on hyvin hähmäinen, mutta eikö tavallaan myös vaikka käsien pesemättä jättäminen ole ns luonnollisempi vaihtoehto kuin hinkkaaminen saippualla? Ignaz Semmelweis ehdotti aikanaan käsien pesemistä, desinfiointia koska säästi sillä synnyttävien äitin henkiä. Mutta eikö pöpöjen puhdistaminen tavallaan ole luonnotonta?
Sitten on sekin näkökulma että se, mikä on luonnollista, vaihtelee eri aikoina. Se, mitä pidettiin täysin epäluonnollisena 100-200 vuotta voi tänä päivänä olla täysin luonnollista. Eikö tupakkakin ole luonnontuote mutta ei sitä silti kannata polttaa.
Ei kommentteja:
Lähetä kommentti